V samotném srdci Malé Strany – nedaleko od Malostranského náměstí s kostelem svatého Mikuláše – stojí palác, který by neměl při návštěvě Prahy minout žádný milovník hudby. Již vstupní hala zaujme svým architektonickým řešením, především schodištěm s průhledy, po kterém vystoupáte do prvního patra, kde se nalézá sbírka Českého muzea hudby s názvem Člověk – nástroj – hudba.
První sál expozice ve svém nápaditém pojetí spojuje zvuky a populární hudbu s projekcemi a 3D animacemi. V současné době je zde umístěn originální klavír vůdčí osobnosti hudební skupiny Psí vojáci Filipa Topola, na který cvičil, hrál a komponoval celý svůj život. Můžete se dokonce posadit na jeho židličku a na klavír si zahrát.
Expozice je následně pojednána dle druhů hudebních nástrojů. Návštěvník si mnohdy může prohlédnout krásné řezbářské práce ze všech stran, jedná se skutečně o umělecké skvosty. Přehlídku nástrojů od 16. do 20. století začínají modernější elektrické kytary a baskytary. Následujících pět sálů je zaplněno klavíry, harmonii, klavichordy, cembaly a varhanami. Ve čtvrtém sálu expozice nesmíte minout klavír, na který hrál při své první návštěvě Prahy Wolfgang Amadeus Mozart v roce 1787.
Další křídlo patra je věnováno smyčcovým nástrojům, jeden sál je plný nádherných harf. Navazují dechové nástroje nejrůznějších tvarů. Vedle bubnů a zvláštních skleněných harmonik jsou instalovány dudy, niněry a další nástroje lidové hudby.
Mezi nástroji je také umístěno několik příkladů originálních partitur, rukopisů a notových záznamů. Všechny sály jsou doplněny informacemi o nástrojích, jejich historii a českých i evropských výrobcích, ale také ukázkami skladeb k poslechu. Můžete tak pozorovat krásu nástrojů a zároveň nasávat jejich autentické zvuky.