Český granát je drahý kámen vyskytující se na území České republiky, jehož historie sahá hluboko do středověku. Spolu s českým křišťálem se řadí mezi tradiční suvenýry.
Český granát se vyznačuje velmi tmavou červenou až černou barvou, která bývá přirovnávána k odstínu holubiččí krve. Tato česká vzácnost se stále využívá ve šperkovnictví a zdobí například náhrdelník Michelle Obamové, který pro ni před časem nechala zhotovit česká vláda, nebo sošku Českého slavíka. Rudá žíla poblíž města Turnov ale brzy vyhasne, proto byste s nákupem zdobného prstenu, náušnic, brože či náhrdelníku neměli nijak otálet.
Do koupě se však nepouštějte bezhlavě! Tak jako u všech cenností i u českého granátu hrozí, že vám místo drahého šperku bude prodán padělek. V lepším případě si zakoupíte levnější granát typu almandin, v horším případě sklo. Doporučujeme vám proto, abyste se velkým obloukem vyhnuli obchodům se šperky na hlavních pražských turistických tepnách. Tyto obchody se nezdráhají své zákazníky vodit za nos. Jejich strategie spočívá v tom, že v turnovském závodě zakoupí několik málo pravých šperků, aby si na svůj obchod mohli vylepit informaci, že prodávají pravý český granát. Jejich hlavní nabídka šperků ovšem s českým granátem nemá nic společného!
Malým vodítkem pro to, jak rozeznat pravý český granát od napodobeniny, může být velikost kamenu. Jelikož se český granát v přírodě už moc nevyskytuje, jen zřídka je možné narazit na kamínek o velikosti 6 milimetrů, pravděpodobněji narazíte na ještě titěrnější rozměry. V každém případě byste před koupí měli zkontrolovat, že šperk je řádně opuncovaný, a po prodejci byste měli požadovat, aby vám předložil certifikát pravosti šperku.
Zajímavosti:
Cena českého granátu zasazeného do zlata není vysoká kvůli zlatu, nýbrž kvůli tomu, že český granát si se zlatem laicky řečeno nerozumí a má tendenci z něj vypadávat. Zlatý šperk s českým granátem proto potřebuje velmi specifickou péči, což navyšuje jeho cenu. Běžněji se český granát vkládá do stříbra nebo pozlacených kovů.
Vzhledem k tomu, že přírodní zdroj českého granátu postupně vysychá, se ze starých šperků s českým granátem stává vytoužená kořist vetešníků po celé Evropě. Ceny starých šperků rostou a ty zachovalejší šperkaři znovu opracovávají k výrobě nových šperků. Zdá se, že tudy se do budoucna bude ubírat osud rudého kamene z Česka.
Doporučujeme vám navštívit námi ověřené prodejny J. Drahoňovský STUDIO ŠPERK a Granát Turnov (Obchůdek Muzea českého granátu). Obě mají dlouholetou tradici a spokojené zákazníky.