Snad každý zná jméno Pablo Picasso a přinejmenším ví o existenci výtvarného směru zvaného kubismus. Malířské a sochařské projevy tohoto směru můžeme najít po celé Evropě i mimo ni. Ryze českým fenoménem je ovšem kubistická architektura – její místo v evropském kontextu je zkrátka zcela jedinečné. A právě v historicky prvním kubistickém domě sídlí expozice českého kubismu.
Dům U Černé Matky Boží byl postaven roku 1912 dle návrhu architekta Josefa Gočára. Uměleckoprůmyslové muzeum obývá v současné době čtyři patra budovy. Ve druhém a třetím patře je umístěna stálá expozice Český kubismus, další patro je určeno pro krátkodobé výstavy a poslední patro patří vzdělávacím programům pro veřejnost i školy.
Stálá expozice vás provede jedinečným obdobím českého kubismu, které gradovalo v letech 1911 až 1914. Sbírka obsahuje jak malířské a sochařské projevy, tak příklady architektury, interiérového designu a užitého umění, které nemají v Evropě obdoby. Kubismus byl v Praze spojen především s uměleckým sdružením Skupina výtvarných umělců, jehož členy byli malíř Emil Filla, sochař Otto Gutfreund, spisovatel a malíř Josef Čapek, architekti Pavel Janák a Josef Gočár a řada dalších. Z interiérového designu sbírka nabízí skvělé příklady nábytkové tvorby, keramiky i kovových předmětů. Řadu často nerealizovaných architektonických návrhů uvidíte v architektonických skicách, realizované návrhy jsou doplněny fotografiemi.
V aktivní zóně expozice si můžete vyzkoušet, jak se sedělo na kubistických židlích. Díky mapce, kterou dostanete jako dárek, se po prohlídce muzea můžete projít po další pražské kubistické architektuře.