Při stavbě Obecního domu spojili své síly architekti, sochaři, malíři, tvůrci mozaik, štukatéři a další umělci. Společně vytvořili skvostné umělecké dílo, jež se po právu stalo symbolem secese u nás.
Ve všech místnostech, včetně proslulé kavárny, najdete pestré barvy, různorodé materiály, zdobné dekorace a neskutečné variace květinových vzorů. Obecní dům je darem, kterým Češi na počátku 20. století obdarovali sami sebe. Slavná mnohoúčelová budova je ztělesněním a triumfálním vyjádřením národního ideálu, vycházejícího z buržoazních a demokratických myšlenek, a záměrně byla postavena přímo před očima Němců sídlících v ulici Na Příkopě.
Budovu Obecního domu si lidé zamilovali, stala se pýchou národa a byla navštěvována i za komunistického režimu. Její léty zašlý lesk obnovila po sametové revoluci kompletní rekonstrukce. Obecní dům je tak dnes opět zářící secesní perlou, přesně jako v době svého vzniku.
Nutno přiznat, že do kavárny v Obecním domě v současnosti chodí převážně turisté. Na skvostné kráse interiéru to však nijak neubírá. Na úplném konci velkého sálu s tisíci planoucími secesními světly najdete nasvícenou fontánu s nymfou z kararského mramoru.