Majestátní památník s nepřehlédnutelnou jezdeckou sochou je velkolepou architektonickou památkou, významným místem českých dějin a muzeem, jehož expozice zachycuje klíčové zlomy v moderních dějinách českého státu. Vznikl mezi lety 1929–1933 jako pocta československým legionářům a odbojářům z první světové války. Najdeme zde i hrob neznámého vojína.
Národní památník na Vítkově je ukázkou monumentálního a současně přísně strohého funkcionalistického stylu. Autorem památníku je český architekt Jan Závorka, který také navrhl nedalekou budovu Armádního muzea Žižkov. Před památníkem stojí socha vojevůdce Jana Žižky z Trocnova z roku 1950. Jan Žižka s nepočetnou husitskou posádkou na Vítkově v roce 1420 porazil armádu křižáků oblehajících Prahu. V současnosti se jedná o třetí největší bronzovou jezdeckou sochu na světě.
Komunistický režim památník zneužil jako mauzoleum Klementa Gottwalda, kde byli pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. Mauzoleum zde fungovalo do roku 1962, po revoluci v roce 1989 byli všichni pohřbení přemístěni.
Národní svatostánek na Vítkově sice překonal období komunismu, ale již nevzbuzuje takové emoce jako v dobách svého vzniku. Patos první republiky, kdy Československo budovalo svou národní identitu a oslavovalo hrdiny, je už jen vzpomínka, jež se vrací pouze ve dnech státních svátků.