Kampa je asi nejznámějším pražským ostrovem. Na první pohled byste to možná ani nepoznali, ale tento kus země je po celé své délce oddělen od zbytku Malé Strany umělou strouhou zvanou Čertovka. Ta sloužila už od středověku jako náhon místních mlýnů. Dnes sem ale lidé místo pro mouku chodí spíše kvůli oddechu a načerpání nové energie. Můstky, spojující břehy Čertovky, klapot mlýnského kola, větvě stromů, znaveně se sklánějící nad hladinou – to vše vytváří krásnou romantickou scenerii, která sem vábí nejen něžné duše, ale přilákala sem i řadu fotografů a filmařů. Není divu, že se této části Kampy také říká „pražské Benátky“. Zdejší atmosféru nasajete plnými doušky nejlépe z paluby malé lodičky přezdívané vodouch, která tudy v pravidelných intervalech proplouvá.
Zatímco jižní část ostrova zcela opanuje zatravněná plocha parku, který se hlavně v letních měsících stává dějištěm různých společenských akcí, festivalů či koncertů, vstoupíte-li na Kampu od Karlova mostu, dostane se vám zcela odlišného pohledu. Severní část ostrova je plně zastavěna domy, na malém náměstíčku se často pořádají trhy, vzduchem se line vůně místních specialit a dřevěného uhlí ze stánku kováře. Najednou máte pocit, že jste se ocitli v jiném století – není proto divu, že si to tu v průběhu let zamilovali i mnozí umělci.
Část svého života zde strávili např. herci Voskovec a Werich, skladatel Bohuslav Martinů, filolog Josef Dobrovský, výtvarník Jiří Trnka nebo básník Vladimír Holan. Domu, kde většina z jmenovaných bydlela, se dnes říká Werichova vila a naleznete ho naproti Lichtenštejnskému paláci, hned na začátku parku. Vila dnes slouží, podobně jako nedaleké Sovovy mlýny (lehce rozpoznatelné díky zástupu žlutých tučňáků, kteří k nim po Vltavě směřují), jako galerie.
Nesmíme opominout, že se na ostrově nachází také chráněné dětské hřiště, takže si během vašeho odpočinku (např. při pikniku pod korunou platanu, který zde stojí již dvě staletí) přijdou na své i vaše ratolesti.