Prašná brána je ideální místo, kde začít procházku po nejslavnějších pražských památkách, přímo pod ní začíná slavná Královská cesta. Z jejího vyhlídkového ochozu ve výšce 44 metrů lze obdivovat celý střed Starého Města. Stojí totiž v těsném sousedství Obecního domu a nedaleko jak Staroměstského, tak Václavského náměstí.
Na místě dnešní Prašné brány původně stála jedna z bran staroměstského opevnění. Poté co Karel IV. založil Nové Město, však opevnění ztratilo význam a původní Horská brána zpustla. Ruina v těsném sousedství Králova dvora, tehdejšího sídla králů, nedělala Praze dobré jméno. V roce 1475 se proto začala stavět brána nová. Podílel se na ní i věhlasný stavitel Matyáš Rejsek z Prostějova. Když se však král Vladislav Jagellonský přestěhoval na Pražský hrad, na dokončení stavby došly prostředky a chyběla motivace. Věž zůstala jen provizorně zastřešená a dlouho sloužila jako skladiště střelného prachu – odtud také její dnešní název. V roce 1757 byla brána při pruském obléhání Prahy silně poškozena a ve špatném stavu zůstala celé další století.
Dnešní podoba věže je výsledkem novogotické přestavby z roku 1886. Rekonstrukce byla inspirovaná Staroměstskou mosteckou věží na Karlově mostě a zachovala památce autentický gotický ráz.