Symbol revoluce a svobody...
Tančící dům je bezpochyby nejznámější stavbou, která v Praze vznikla po sametové revoluci. Jeho vlající roztančené tvary jako by připomínaly radostnou svobodu, která v Československu nastala po svržení komunistického režimu.
Místo pro dům vzniklo tragicky – náletem v únoru 1945, kdy si americký bombardér spletl Prahu s Drážďanami. Následující půlstoletí byla parcela volná. Svou tajnou proslulost místo získalo v 70. a 80. letech. V sousedním domě totiž bydlel dramatik a disident Václav Havel, který zde byl neustále bedlivě sledován komunistickou tajnou policí. Právě v Havlově bytě se také zrodila první myšlenka na stavbu domu jako symbolu nově nabyté svobody. První architekt projektu Vlado Milunić se výrazem domu snažil zachytit energii, která byla cítit v listopadových dnech roku 1989 v celé společnosti.
Finální podobu dal projektu proslulý americký architekt Frank O. Gehry, který stavbu komponoval jako legendární taneční pár Ginger a Fred. Některé interiéry domu navrhla neméně významná architektka českého původu Eva Jiřičná.