Valdštejnský palác je bezpochyby nejvýznamnější necírkevní památkou baroka na českém území. Albrecht z Valdštejna, jeden z nejmocnějších mužů té doby, jej nechal postavit na Malé Straně. Usiloval o to, aby palác svou monumentalitou konkuroval Pražskému hradu. Dnes zde sídlí Senát Parlamentu České republiky, ale velká část prostor a zahrady jsou přístupné veřejnosti.
Albrecht z Valdštejna se narodil v roce 1583 jako člen poměrně nevýznamné a chudé šlechtické rodiny. V průběhu třicetileté války ale prokázal své nadání a úctyhodnou cílevědomost a stala se z něj jedna z nejvýznamnějších osobností tehdejší Evropy. Získal postavení nejvyššího velitele císařských vojsk a především ohromný majetek. Valdštejnův neobyčejný život ukončilo spiknutí důstojníků. Byl trnem v oku císařského dvora, kde měli strach z jeho narůstající moci.
Stavbě palácového komplexu muselo ustoupit 23 domů, několik zahrad a cihelna. Vyrostl zde mezi lety 1623–1630. Jeho účel byl jasný – měl jednoznačně reprezentovat Valdštejnovu moc a bohatství. Na raně barokní architektuře paláce a přilehlých zahrad se podílela řada špičkových evropských stavitelů a umělců: stavitelé Andrea Spezza a Giovanni Pieroni nebo sochař Adrian de Vries. K paláci přiléhá francouzský park. Kromě fontány, živých plotů nebo jezírka s umělým ostrovem je zde k vidění především monumentální sala terrena – otevřený zahradní sál v přízemí paláce.
Zdařilá rekonstrukce paláce získala v roce 2003 ocenění Europa Nostra. K prohlídce paláce využijte víkendu, kdy se v Senát nepracuje a velká část prostor je přístupná. Ve Valdštejnské zahradě si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta během celého léta. Za návštěvu stojí také zrekonstruovaná jízdárna, kterou využívá Národní galerie k výstavám významných českých i světových umělců.