Na prohlídku Veletržního paláce, funkcionalistické budovy z dvacátých let 20. století, kterou oceňoval i sám Le Corbusier, si vyčleňte minimálně půl dne, velcí milovníci moderního umění určitě den celý. V pěti patrech, na ploše o rozloze 13 500 m2, na vás totiž čeká více než dva tisíce českých i zahraničních uměleckých děl, která pocházejí z 19. až 21. století.
Ve sbírce zahraničního umění dominuje výrazná kolekce francouzských umělců – zastoupena jsou jména jako Auguste Rodin, Eugène Delacroix, impresionisté Claude Monet, Camille Pissarro, Auguste Renoir, významní předchůdci moderního umění Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Paul Gaugin, najdete tu i celou řadu kubistických děl Pabla Picassa a Georgese Braqua. Výborně jsou také zastoupena díla rakouských autorů – Gustava Klimta, Egona Schieleho či Oskara Kokoschky či expresionistiská tvorba Edvarda Muncha.
České umění je prezentováno v průřezu od poloviny 19. století až po současnost. Výraznou generaci Národního divadla (František Ženíšek, Josef Václav Myslbek) střídají umělci secese a symbolismu (Alfons Mucha, František Bílek). Na významná díla Antonína Slavíčka či Maxe Švabinského navazuje jedna z největších sbírek světově proslulého zakladatele abstraktního umění Františka Kupky. Návštěvníci zde můžou sledovat jeho cestu od symbolismu až po abstrakci. Příklon ke kubismu představují díla Emila Filly, Bohumila Kubišty či Otto Gutfreunda, ale rovněž příklady kubistické architektury a designu. Významně jsou zastoupeni členové skupiny Tvrdošíjní – Václav Špála, Josef Čapek či Jan Zrzavý. Český surrealismus reprezentují především jména Jindřich Štyrský, Toyen a Josef Šíma. Expozice se dále věnuje poválečnému umění i následujícím uměleckým tendencím, jako byla akční malba, informel a postmoderna.
Kromě malby a sochařství nabízí kolekce taktéž ukázky architektury, nábytku, uměleckého řemesla, designu, scénografie, ale rovněž fotografie, kresby a grafiky. Několik větších prostor i menších grafických kabinetů je věnováno dočasným výstavám.